Bizim Usta Mantolama " BizMANTO "

Mantolama nedir ? 
Mantolama nasıl yapılır ?

Isı yalıtım levhalarının, yapıların duvar, kolon, kiriş ve tavan yüzeylerine dışarıdan yapıştırıcı sıvalar ile yapıştırılıp, dübellenip, sıvanması ve boyanması işlemlerinin bütünüdür.
 
MANTOLAMA İŞLEMLERİNİN YARARLARI
 
1. Yakıt harcamalarında % 25 - % 50 arası tasarruf sağlar.
2. Klima ile serinlemede % 25 - % 50 arası elektrik tasarruf sağlar.
3. Rutubete bağlı ortaya çıkan küf, bakteri ve kötü kokuların oluşmasını engeller.
4. Bina dış cephe bakım maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.
5. Binanın taşıyıcı kolon ve kirişlerinin demir donatılarında korozyon oluşumunu engeller.
6. Daha az yakıt tüketimi sayesinde bütçeye katkı sağlar, çevrenin korunmasında önemli rol oynar.
 
 
Bizim Usta Mantolama BizManto nun Uyguladığı Mantolama Paketleri
 
*FilliBoya-Capatect Dalmaçyalı ısı ve su yalıtım paketi 
*FilliBoya-Expert Neopor ısı ve su yalıtım mantolama paketi 
*Polisan-Exelans Enerji ısı ve su yalıtım mantolama paketi 
*Dyo Klimatherm ısı ve su yalıtım mantolama paketi
*Baumit Neopor ısı ve su yalıtım mantolama paketi uygulaması
*Mardav EPS ısı ve su yalıtım mantolama paketi 
 
 
BizMANTO çalışma düzeni
1. BÖLÜM: ÇEVRE KORUMA VE TEMİZLİK İŞLEMLERİ
 
1.1. Kurulan tüm iskelelerrin alt kısımlarına, zemin inorganik ise propilen örtüler serilir.
1.2. Organik olan zeminlerde ise propilen örtüler 2.iskele sırasının alt kısmına yerleştirilecektir.
1.3. İşlemler esnasında, işten dolayı çıkacak moloz ve atıklar, her iş gününün akşamı periyodik olarak temizlenerek çuvallanır. Çuvallar uygun bir yerde istiflenip, en az haftada 1 kez, Bizim Usta’ya ait araçlar ile şantiyeden alınıp, döküm sahasına gönderilir.
1.4. Bina pencere, denizlik, balkon demirleri vs. gibi kısımlar için mantolama işlemi öncesi gerekli koruma tedbirleri alınır, mantolama işlemi bitiminde, iskele sistemleri sökülmeden kirlenen kısımlar temizlenir.
 
 
2. BÖLÜM: İSKELE KURULUM VE SÖKÜM İŞLEMLERİ

2.1. İskeleler, cephelere her iki sıra arayla çelik dübel ve bağlantı tij demirleri yardımıyla bağlanacaktır. Çelik dübel çakılacak yer bulunamaması durumunda iskeleler kancalar ve bağlama telleri ile sabitlenecektir.
2.2. İskele sistemleri sökülmesi sonrasında, tüm tij demir delikleri boyanabilir beyazmastik ile doldurulacak, benzer desen verilip boyanacaktır.
 
 
3. BÖLÜM: İŞLEMLER ESNASINDA KOORDİNASYO

3.1. şantiyede 1 usta başı işlemler boyunca hazır bulunur. Yönetimin, inşaat mühendisi ve usta dışında kimse ile muhatap olmasına gerek yoktur.  
3.2. Çalışanlar, sabah saat 8.00-8.30 arası şantiyeye giriş yapar, hazırlıklarını yapıp saat 9.00 da çalışmalara başlarlar. İşlemler akşam saat 18.00 de bitirilir. Günlerin kısaldığı aylarda yapılan işlemlerde bu saatler yönetime bildirilerek değiştirilebilir.  
3.3. Yönetim, çalışmalar esnasında ustaların kullanımı için bir oda tahsis eder. Ustalar bu odayı giyinmek ve öğlen yemeklerini yemek için kullanırlar. Ayrıca bu odada uzak tefek malzemeler ( silikon, matkap, harç karıştırıcı vs. ) depolanır.   
3.4. İşlemler esnasında malzemeler, uygulama yapılan binaların yakınında, yaklaşık 6-8 m²’lik bir alanda istiflenir. İstiflenen malzemeler, kötü görüntü oluşturmayacak şekilde üzerleri örtülür.
3.5. Cephelere kurulacak iskeleler, planlanan günden bir gün önce şantiyeye getirilir ve ertesi günü kurulur. İşlem bitiminde iskeleler söküldüğünün ertesi günü şantiyeden alınır.
3.6. Sitede çalışacak tüm ustaların üzerinde Retim tulum veya t-shirt’ü olur.
3.7. Çalışmalar, Pazar günleri ve resmi tatil günleri hariç, havanın elverdiği günlerde yapılır. Ayrıca gürültülü olan dübelleme işlemleri saat 11.00’den sonra ve mümkün ise hafta içi günlerde yapılır.
3.8. İşlemlerde kullanılacak, yapıştırma harcı, sıva harcı, dekoratif sıva, strafor gibi malzemeler, işlemlerin başlamasını takiben üretici firmalardan kamyonlar ile sevk edilir, diğer yardımcı malzemeler ( silikon, donatı filesi, köşe ve damlalık profilleri vs. ) günlük olarak Retim tedarik formeni tarafından ulaştırılır.
 

4. BÖLÜM: CEPHE ONARIM İŞLEMLERİ
 
4.1. Bina cephelerinde gevşek ve ayrık durumdaki beton ve sıvalar sökülüp atılır, alttan sağlam beton yüzeyi ortaya çıkarılır. Alttan çıkan demir donatılar tel fırça ile temizlenip, üzerine SİKA MONOTOP 610 aderans harcı uygulanarak korozyona karşı koruma yapılır.
Sonrasında;
* Onarım yapılacak kısımlar, 4 cm.den daha derin ise bu kısımlarda demir ankrajı yapılır. Ankraj yapılan kısımlarda SİKA LATEX katkılı 350 dozda hazırlanacak harç ile sıva ve beton tamirleri yapılır.
* Onarılacak kısım derin değilse, bu kısımlarda SİKA MONOTOP 612 tamir harcı kullanılır.
* Onarılacak kısım yüzeysel ise bu kısımlarda SİKA MONOTOP 620  tesviye harcı kullanılır.
 
4.2. Bina pencere kenarları ile bina konsol kenarlarındaki, binanın oturmasından dolayı oluşmuş olan beton çatlakları ile bina yüzeyindeki duvar ve duvar-tabliye çatlakları mekanik olarak açılır, içleri likit Poliüretan doldurulur.
4.3. Binaların mantolama yapılmayacak kısımlarındaki kabarmış boyalar kazınır, kazınan kısımlara Dış Cephe Macunu çekilerek yüzey tesviye edilir. 
4.4. Bina pencere mermer alt kısımlarına konulacak olan Denizlik Uzatma Profillerinin üst bitim yerlerine, mantolama işlemi sonrasında poliüretan mastik çekilir. 
 
 
5. BÖLÜM: MANTOLAMA İŞLEMİ
 
5.1. Seçilen Mantolama Sitemine ait Isı Yalıtım levhası Yapıştırma Harcı, mala ısı yalıtım levhalarının kenarlarına çerçeve şeklinde sürülüp, levha içine de 3 büyük öbek olarak uygulanır. Yapıştırıcı sürülen levhalar, aşağıdan yukarıya doğru şaşırtmalı olarak cephelere döşenir.
    Yapıştırma harcı, ortalama 7-8 litre kadar su ile 25’kg.lık ısı yalıtım levha yapıştırıcısının düşük devirli bir karıştırıcı ile topak kalmayacak şekilde karıştırılmasıyla hazırlanır. Hazırlanan malzeme yaklaşık 10 dk dinlendirildikten sonra uygulama öncesinde 1-2 dakika daha karıştırılarak tatbik edilir.
    Bilgi: Uygulama yüzeyi dişli ve pürüzlüyse yapıştırma harcı levhanın kenarlarına aralıksız olarak, ortada kalan kısımlarına ise öbek olarak sürülür. Uygulama yüzeyi düz ve pürüzsüz ise taraklama yöntemi ile levhanın tamamına yapıştırıcı harcının sürülmesi yöntemi kullanılabilir.
 
5.2. Her bir tam levha, dört köşesinden 5’er cm. içlere gelecek şekilde 4 köşesinden ve tam ortasında 1 adet olacak şekilde, kalınlığa göre seçilecek uzunlukta, 5 adet büdel ve özel çivisi kullanılarak duvara raptedilir. Bu şekil uygulama ile metrekareye 10 dübel gelir. 
5.3. Isı Yalıtım levhalarının döşenmesi sonrasında, tüm pencere ve kapı merkezleri ile bina köşelerine Fileli PVC Köşe Profilleri, Isı Yalıtım levhası Yapıştırma Harcı kullanılarak yapıştırılır.
5.4. Daha sonra tüm ısı yalıtım levhaları üzerine Isı Yalıtım Sıva Harcı çekilip, harç üzerine 160gr/m²’lik alkali dayanımlı, polyester donatı fileleri birbiri üzerine 10cm bini yapacak şekilde, harç ıslakken kaplanır ve sıva içine gömülür. 
5.5. Bu işlemlerden sonra, tüm cephelere 1 kat, kaplama astarı, %10 - %25 inceltilerek, rulo ve fırçayla 200gr/m² sarfiyatlara uygulanır.
5.6. Astar uygulaması sonrasında, mantolama ve yapılan alanlara 1 kat, dekoratif grenli sentetik sıva yapılır.
     25 kg’lık malzemeye yaklaşık 6 litre su ilave edilerek düşük devirli bir karıştırıcı yardımıyla 3-4 dakika karıştırılır. 10 dk dinlendirilen harç uygulama öncesi tekrar karıştırılır. Hazırlanan harç paslanmaz çelik mala ile yüzeye uygulanır ve plastik desen malası ile perdah edilir..
 
5.7. Dekoratif sıva uygulaması sonrasında tüm dış cepheler 2 kat, silikon esaslı dış cephe boyası ile 400gr/m² sarfiyat ile seçilen renklerde ve modelde boyanır.
 
 
6. BÖLÜM: BİNA RENK SEÇİMİ
 
6.1. Cephelerde uygulanacak boya renkleri bina sakinleri tarafınca katalog üzerinde seçilerek bildirir.
6.2. Seçilen rengin yaş numunesi bina cephesine uygulanır. Ayrıca renklerin kullanılma şeklinin görülmesi için bina fotoğrafından 3 boyutlu modelleme çalışması yapılır. 
 
 
7. BÖLÜM: ÖDEME SEÇENEKLERİ
 
7.1. Mantolama işlemleri ile ilgili yapılan sözleşme bedeli taksitlendirilerek bir ödeme planı oluşturulur.
     Ödemeler, istenirse direk apartman yönetiminden aylık taksitler halinde tahsil edilir, istenirse de daire malikleri adına senet düzenlenebilir.
7.2. İsteyen daire malikleri, kendi paylarına düşen bedeli, kredi kartıyla 9 taksite kadar ödeyebilirler.
7.3. Ödemelerde kullanılabilen bir diğer yöntem ise, Şekerbank Eko kredidir. Apartman yönetimi Şekerbank’ın hazırlamış olduğu düşük faizli ve uygun ödeme koşullu yalıtım kredisi olan Ekokredi alıp ödemeyi gerçekleştirebilir. Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki link’i tıklamanız yeterlidir.
 
 
8. BÖLÜM: GARANTİ
 
8.1. Retim Restorasyon tarafından yapılan tüm mantolama işlemleri, seçilecek mantolama paketine göre 5 ila 10 yıl süreyle Bizim Usta Mantolama malzeme, üretici firmanın da işçilik garantisi altındadır.         
     İşlemler sonrasında, bina adına Garanti Belgesi düzenlenip apartman yönetime teslim edilir.
 
8.2. Garanti mevzuu zuhur ettiğinde söz konusu bölüm, Bizim Usta tarafınca bilabedel izale edilir.


Size Özel Çözümler İçin